Як правильно поєднати чавунну трубу з пластиковою каналізацією?

Як правильно поєднати чавунну трубу з пластиковою каналізацією?

У старих багатоповерхових будинках каналізаційні мережі змонтовані з чавунних труб. Заміна каналізації в квартирі передбачає стикування чавунного стояка з сучасними пластиковими трубами. Щоб надійно з'єднати ці два різних матеріалу застосовується кілька способів. При цьому вибір способу багато в чому залежить від стану чавунної частини стику:

  • за допомогою гумової манжети;
  • шляхом заповнення зазору силіконом;
  • методом набивання (зачеканювання) сантехнічної підмотки;
  • з використанням пластикових перехідників, фітингів або фланців.

Головне правило з'єднання каналізаційних труб - трубопровід не повинен зменшуватися в діаметрі по ходу руху стоків.

З'єднання труб: коли є розтруб

Якщо розтруб чавунного трійника не пошкоджений під час демонтажу, і його внутрішня поверхня не має серйозних дефектів, то найпростішим і ефективним рішенням стане використання гумової манжети .

Технологія переходу дуже проста:

  1. слід очистити внутрішню поверхню чавунного розтруба від бруду;
  2. нанести на неї шар сантехнічного силікону і вставити манжету;
  3. в гумовий перехідник вставляється пластикова труба на глибину 5-8 см;
  4. її також слід попередньо обробити силіконом.

Подібне з'єднання досить надійно протягом 10 років.

При мінімальному зазорі між стикуємими елементами, що не перевищує 2 мм, герметизувати з'єднання можна без гумового ущільнювача, використовуючи тільки силікон. Перед початком роботи поверхні стику необхідно очистити і висушити. Щоб шар силікону потрапив на достатню глибину стику, рекомендується використовувати спеціальний пістолет, експлуатацію системи можна починати після 4-5 годин, після завершення процесу.

Ще один метод ущільнення - зачеканювання. Він має давню історію, однак сучасні матеріали дозволяють герметизувати з'єднання швидше і ефективніше. Як ущільнювальної підмотки використовують лляну нитку: її намотують на пластикову трубу і вставляють в чавунний розтруб. Далі, за допомогою шпателя підмотування забивають в зазор до упору. Простір, що залишився заповнюють цементним розчином, змішаним з клеєм ПВА. Можна застосовувати епоксидні склади або герметик. З'єднання має сохнути не менше доби.

Якщо чавунний розтруб пошкоджений ...

Чавун - матеріал крихкий, тому часто при демонтажі старої каналізації розтруб входу в стояк отримує пошкодження у вигляді тріщин або відколів. В цьому випадку дефектну ділянку видаляють за допомогою болгарки, вирівнюючи край, і з'єднують за допомогою литого або обжимного фитинга. Литий фітінг із пластику одягається на чавунну трубу, ущільнюється з'єднання гумової манжетою і кільцем. Собратной боку фітінг вставляється в розтруб пластикового трубопроводу.

При використанні обжимного фитинга процес з'єднання ускладнюється, оскільки доводиться нарізати різьбу на чавунному ділянці стику. Фітинг накручується з ущільнювальною ниткою, інша сторона з'єднання обжимается на пластиковій частині з'єднання через обжимную манжету. Для якісного виконання роботи необхідний спеціальний обжимний прес.

Фланцеве спосіб використовується на трубах з діаметром понад 110 мм. Якщо виключити складні види монтажу фланцевого з'єднання, пов'язані зі зварювальними роботами або з нарізкою різьблення великого діаметра, то найкращим варіантом буде використання обжимного фланця (адаптера). Конструкція забезпечує надійне з'єднання трубопроводів з різних матеріалів, для їх використання не потрібно ідеальної обробки торця труби. Герметичність стику досягається шляхом стягування фланців між якими розташоване ущільнювальне гумове кільце.

Труба чавунна SML для сучасних безраструбная каналізаційних систем з'єднується з пластиковими трубами за допомогою спеціальної манжети, виконаної з гуми EPDM. Матеріал стійкий до старіння і підвищеній температурі - до + 100 ° C.

Підбір інструментів та проблеми з'єднання

Щоб не ускладнювати собі роботу при з'єднанні різних за складом матеріалів необхідно відповідально підійти до підбору інструментів і видалення старої каналізаційної конструкції. З урахуванням того, що чавун - це крихкий матеріал, використовують при роботі спеціальні гумові або дерев'яні молотки (киянки). Різати чавун можна за допомогою болгарки або звичайної ножівки по металу, ущільнюють стик лляної пасмом, сантехнічної ниткою або тефлоновим стрічкою. Для роботи з прес-фитингом необхідно мати під рукою два розвідних ключа. Якщо потрібно нарізати різьбу на металевій частині стику, то застосовують плашки, закріплені в ручному труборізом.

Необхідність в з'єднанні різнорідних труб частіше виникає при заміні внутрішньої каналізаційної системи з чавуну на пластикову конструкцію, при цьому стояк залишається старий. Підключення до стояка краще здійснювати через розтруб, тому при демонтажі чавунної внутрішньої системи, до розтруба входу в стояк необхідно поставитися з особливою увагою і виключити можливість його пошкодження.

Проблема будь-якого з'єднання - порушення герметичності. Коли стикуються такі різнорідні матеріали, як пластик і чавун, то протікання, як правило, виникають через різкі змін температури, при яких істотний вплив на стик надає різниця коефіцієнтів лінійного розширення. Ще однією розповсюдженою причиною протікання є неякісні сполучні фітинги. І якщо проблема з температурним перепадом вирішується просто шляхом підтягування розкрутити фитинга, то заміна бракованого вироби може зажадати великих трудовитрат на виправлення ситуації.

Знизити ризик аварії допоможуть фітинги з функцією захисту від розкручування, хоча подібні деталі коштують значно дорожче звичайних сполучних елементів, їх покупка виправдана. Власник житлового або виробничого приміщення, що виконує з'єднання труб з різних матеріалів без залучення фахівців, відповідає за будь-які наслідки неякісної роботи.