Які бувають поліпропіленові труби

Які бувають поліпропіленові труби

Облаштування інженерних мереж при будівництві нового житла або заміни відпрацьованих свій термін магістралей вимагає вдумливого підходу до вибору матеріалів. На сьогоднішній день найбільш перспективним за ціною і якістю вважається поліпропілен. Споживчі властивості цього полімеру дозволили йому скласти гідну конкуренцію таким популярним матеріалами, як поліетилен (ПЕ) і полівінілхлорид (ПВХ).

Що таке поліпропілен. Переваги та сфери використання

Подібно поліетилену, поліпропілен є насичений полімер. При цьому він має ряд переваг, які є наслідком його фізико-хімічних характеристик:

 • стійкість температурі до 100 ° C;
 • міцність, що перевищує аналогічний показник інших полімерів;
 • хімічна інертність по відношенню до багатьох активним з'єднанням;
 • зносостійкість;
 • мінімальна теплопровідність;
 • низькі повітропроникність і електропровідність;
 • високі екологічні показники.

Завдяки широкому спектру позитивних властивостей, поліпропілен має значний список сфер застосування. Цей матеріал використовується: в електроніці і кліматичній техніці, автомобілебудуванні та медицині, виробництві устаткування і електротехніці, але найбільшого поширення матеріал придбав в сфері будівництва та виробництва компонентів інженерних мереж.

У сучасному світі використання поліпропілену у виробництві труб є найбільш оптимальним варіантом виготовлення якісних сантехнічних мереж. Поліпропіленові труби характеризуються вкрай високими показниками довговічності і стійкості до пошкоджень, при цьому відрізняються доступною ціновою політикою для більшості споживачів.

Розшифровка маркування поліпропілену

Незважаючи на загальну базову складову, поліпропіленові вироби мають чимало відмінностей за характеристиками і призначенням. Така відмінність обумовлена не тільки складом матеріалу, а й конструктивними особливостями продукції. Щоб відрізнити труби і зробити оптимальний вибір необхідно розібратися у маркуванні. Так як склад матеріалу, найчастіше, включає добавки у вигляді інгібіторів і пластифікаторів, які мають великий вплив на властивості готового виробу, то труби розділили на 4 типи та окреслили відповідними літерними індексами:

 1. PPH - гомополімери. Твердий матеріал з низькою температурною стійкістю.
 2. PPB - блоксополимерами (суміш з поліетиленом). Матеріал з високими гнучкими якостями і стійкістю до підвищеної температури.
 3. PPR або PPCR - статичний сополімер смолекулярной структурою, що включає молекули етилену. Труби стійкі до перепадів тиску і до високої температури.
 4. PPs - полімер особливої міцності зі складно займистими властивостями. Продукція з цієї марки полімеру має найкращі показники по міцності і теплостійкості серед усіх одношарових виробів.

Труби з багатошаровою структурою мають у маркуванні додаткові літерні індекси. Вони вказують на тип армуючого матеріалу і склад зовнішнього і внутрішнього шару, наприклад, PPR-FB-PPR - труба, армована скловолокном. При цьому зовнішній і внутрішній шар мають ідентичний складу, а якщо маркування виглядає як PP-RCT-AL-PPR, то це означає багатошарову структуру, армовану алюмінієм з зовнішнім шаром з поліпропілену з етиленом, а внутрішній шар являє собою модифікований матеріал з високими термостатичними якостями .

Латинські букви PN і наступні за ними числові значення визначають допустимий тиск, на яке розраховані труби. Всього таких типів чотири - PN10, PN16, PN20 і PN25. Зі збільшенням числового значення зростає допустимий тиск і стійкість до високої температури. Наприклад, якщо для PN10 температура середовища, що не повинна перевищувати 45 ° C, то для PN16 межа збільшена до 60 ° C, для PN20 - 80 ° C, а у PN25 цей показник дорівнює 95 ° C.

Білий або сірий колір? Що вибрати?

На сучасному сантехнічному ринку основну частку, більше 70% займають поліпропілновие труби і фітинги сірого кольору. Також зустрічаються вироби білого, зеленого і синього кольорів. Слід зазначити, що на функціональність, якість або будь-які інші параметри колір не впливає. Різниця полягає лише в тому, який барвник був доданий в основну сировину - поліпропілен рандом сополімер (PPRC) і носить скоріше маркетинговий характер.

Якщо з якоїсь причини трубопровід не вдалося зашити в стіни, то більш естетично виглядатимуть труби і фітинги білого кольору . Мабуть, це єдина більш-менш об'єктивна причина для їх покупки. Важливо знати, що при необхідності можна спаяти труби і фітинги різних кольорів, на якості тробопровода це не позначиться. Ціна на кольорові вироби, як правило, завищена, оскільки вони мають обмежену пропозицію на ринку.

Відмінності поліпропіленових труб для гарячої та холодної води

Основною відмінністю пива між трубами для холодної і гарячої води є робочі характеристики. Для холодної води використовують вироби з маркуванням PN10 або PN16, а для гарячої більше підходять марки PN20 і PN25. З огляду на значний коефіцієнт лінійного розширення поліпропілену, при монтажі гарячого водопостачання або опалення краще застосовувати багатошарові труби, у яких цей коефіцієнт набагато менше.

Особливості ППР труб для опалення

Надійна опалювальна система вимагає правильного підбору. Армовані труби, що виключають значні теплові зміни, найкраще підійдуть для цих цілей. Розрізняють декілька видів багатошарових конструкцій.Разлічія полягають в складі армуючого матеріалу і способі з'єднання з поліпропіленовими шарами (монолітний або клеєний).

Крім скловолокна і алюмінієвої фольги, виробники застосовують і інші армуючі матеріали. Чеська компанія EKOPLASTIK отримала вражаючі результати, застосувавши базальтові волокна. У тілі труби волокна знаходяться в сплаві з базовим складом, що виключає розшарування стінок і максимально скорочує лінійне теплове розширення.

Чим з'єднувати PPR -труби? способи монтажу

Якісний монтаж передбачає використання всіх елементів системи від одного виробника. Такий підхід обгрунтований тим, що склад продукції різних виробників має відмінності. Для монтажу конструкцій для водопостачання, опалення та каналізації використовують кілька видів з'єднань - встик, клейове або розтрубне.

 • З'єднання встик проводиться за допомогою спеціального зварювального апарату ( паяльника) , яким нагрівають краю виробів. Рекомендується для труб діаметром понад 63 мм. При такому способі зварювання труби стикуються між собою без використання фітингів, чим досягається найкраща герметичність і надійність з'єднання.
 • Для розтрубного способу стикування необхідно придбати спеціальні деталі (фітинги). З їх допомогою не тільки з'єднуються поліпропіленові елементи, але і підключаються різні сантехнічні прилади або трубопроводи з металу. Також розтрубним способом   з'єднуються каналізаційні труби, без використання додаткових пристроїв, а герметичність збережуться завдяки гумовим прокладкам в розтрубі вироби.
 • Клейовий спосіб з'єднання використовують для поліпрпіленових труб, спеціально виготовлених для стикування тільки таким способом. Для монтажу використовується клейовий пістолет і спеціальний клей.

При пайку за допомогою фітингів використовують відповідні за розміром насадки на паяльник, спаюється поверхні одночасно нагріваються до 260 протягом 10 секунд. Далі вони з'єднуються протягом такого ж відрізка часу, після чого стик набуває міцність суцільного виробу.

Кріпиться система до стіни за допомогою спеціальних кріпильних деталей (кліпс) .Враховуючи те, що поліпропілен не схильний до корозії, допустимо його бетонування в стінах або стяжках статі.

Як вибрати поліпропіленові труби для водопостачання та опалення?

Вибір труб для холодного і гарячого водопостачання або опалення повинен грунтуватися на умовах експлуатації. При цьому в розрахунок беруться максимально можливі значення температури і тиску в системі. Для подачі холодної води всередині житлового приміщення цілком підійдуть одношарові труби діаметром 20-25 мм. Для гарячої води можна використовувати одношарові труби з відповідними температурними характеристиками або багатошарові конструкції з будь-яким видом армуючого шару. Не можна забувати про тепловому розширенні, особливо для одношарових труб, усунути ефект провисання дозволяють різні пристрої, що компенсують. Стандартний діаметр для внутрішньої розводки не перевищує 25 мм; стояки монтуються з труб діаметром 32-40 мм.

При виборі складових опалювальної системи, необхідно враховувати не тільки робочі характеристики труб, а й необхідну теплову потужність, яка безпосередньо пов'язана з пропускною спроможністю труби.

Ще один важливий фактор, що впливає на вибір - швидкість руху теплоносія. Чим вона вища, тим менша за діаметром труба потрібна для підключення радіаторів.

Наприклад, при швидкості теплоносія 0,4 м / сек труба із зовнішнім діаметром в 20 мм, внутрішнім 13,2 забезпечить 4,1 кВт; якщо швидкість збільшується до 0,7 м / сек, то вихід теплової енергії складе близько 6 кВт. Таким чином, вибір труб для опалення вимагає розрахунку з урахуванням характеристик теплового обладнання і кількості радіаторів.

Щоб забезпечити безпечну і довготривалу роботу систем подачі води і обігріву необхідно купувати матеріали виробників з високою репутацією. Як приклад можна привести компанію з Великобританії BLUE OCEAN, чеський концерн EKOPLASTIK. У більш низької цінової категорії, але випускають продукцію високої якості, перебувають представник Туреччини - TEBO .

Де купити ППР труби в Харкові

Безліч пропозицій при виборі поліпропіленових труб можуть сильно ускладнити процес придбання, а в результаті іноді виходить так, що і гроші витрачені, і покупка не відрізняється високою якістю або зовсім не підходить. Щоб не потрапити в подібну ситуацію слід звернутися до інтернет-ресурсів. На сайті магазина Аqueduct.com.ua викладено величезну кількість товарів різних фірм, є інформація по виробниках і цінами. Труднощі у виборі вирішуються дзвінком і безкоштовною консультацією з будь-якого питання, пов'язаного з трубами, залишається тільки доїхати до складу і забрати товар, або оформити доставку в будь-яке місто України і навіть на будинок.