Установка системи крапельного поливу

Установка системи крапельного поливу

Ефективність крапельної подачі води стає зрозумілою, якщо розглянути недоліки поливу з відра, лійки або шланга. По-перше, дуже важко розрахувати оптимальну кількість вологи, по-друге, полив з відра або шланга ущільнює грунт, позбавляючи коріння рослин кисню і вимиваючи з неї поживні компоненти, а по-третє, важка фізична праця - задоволення сумнівне і для здоров'я мало корисне.

Дозована подача води безпосередньо до коренів рослин виключає всі неприємні моменти, пов'язані з ущільненням ґрунту і вимиванням корисних речовин, а можливість подачі за допомогою системи рідких добрив істотно збільшує врожайність. Всі ці позитивні сторони в поєднанні з полегшенням процесу поливу дозволяють рекомендувати крапельну систему як для теплиць, так і для відкритого грунту.

Крапельна система поливу в теплицях

Попередній етап

Крапельна конструкція являє собою систему з крапельних стрічок або, як варіант, спеціальних трубок і шлангів, підключених до магістральної труби. Вода може подаватися з водопроводу або з ємності, встановленої на висоті 2-2,5 метра, така висота забезпечує достатній тиск.

Попередньо необхідно скласти схему зрошуваної ділянки. Зазвичай система складається з декількох блоків, кожен з яких призначений для поливу певної зони. У кожній зоні висаджуються родинні рослини з приблизно однаковою потребою в поливі. Її площа повинна відповідати можливостям джерела, характеристикам магістралі і крапельних стрічок.

Схему зрошуваного ділянки

Розрахунок враховує й такі параметри, як структура грунту і його влагопроникненність, кліматичні умови, довжину лінії, кількість крапельниць на метр. Для підрахунку можна використовувати інструкцію, яка дається при покупці крапельної стрічки. Якщо відома витрата з однієї крапельниці і відстань між сусідніми крапельницями, то підрахувати загальну кількість води, що надходить по конкретній лінії нескладно, середнім вважається витрата 1-1,5 л / год. А ось визначення часу необхідного для оптимального зволоження пов'язано із зовнішніми умовами і особливостями оброблюваної культури.

Комплектуючі для монтажу системи крапельного поливу

Для складання системи будуть потрібні:

  • Магістральні труби і крапельна стрічка;
  • Крани, різні фітинги та фільтри;
  • При необхідності, редуктори і повітряні клапани.

Для магістралі можна придбати труби ПНД і фітинги для компресійного з'єднання . Такий вибір обумовлений невисокою ціною і тривалим терміном експлуатації светостабілізірованного поліетилену, а також простотою монтажу.

Краплинні стрічки випускаються з діаметром 16 і 22 мм, з різною товщиною стінок від 0,1 до 0,375 мм. Прохідний діаметр обмежує максимальну довжину однієї лінії, для перетину 16 мм довжина обмежена 300 метрами, для перетину 22 мм - 750 метрами. Хоча на практиці, особливо на маленьких дачних або присадибних ділянках, довжина гілки рідко буває більше 40 метрів. Товщина стінки впливає на міцність поливального рукава: тонкостінні стрічки застосовуються для поливу культур з невеликим терміном вегетації, висаджених на звичайному грунті, товстостінні стрічки - для кам'янистого грунту і тривалого використання. Найбільшим попитом серед вважаються стрічки універсального призначення з товщиною стінки 0,15-0,2 мм.

крапельна стрічка

Пластикова фурнітура

У поливальній системі, де тиск в 1 бар вважається максимальним, найчастіше використовуються недорогі пластикові крани, металева арматура може бути встановлена в місці підключення до водопроводу. Далі, встановлюється фільтр сітчастий чи дисковий зі ступенем фільтрації до 130 мікрон. Його пропускна здатність повинна відповідати витраті води системою. Якщо вода подається з напірної магістралі, то монтується редуктор, що знижує тиск до прийнятної величини.

Здійснити збірку своїми руками під силу навіть непідготовленій людині, завдання помітно полегшується, якщо використовувати для розгалуження і нарощування перехідники, кути, трійники і коннектори, спеціально призначені для цих цілей. Їх головна перевага в швидкому й надійному з'єднанні при складанні і від'єднанні при осінньому розбиранні системи.

Починають монтаж при плюсовій температурі до висадки рослин з попередньої укладання розвідних ліній паралельно майбутнім грядках, далі лінії підключаються до магістральної труби стартконнекторамі. Труба через фільтр і кран з'єднується з ємністю, якщо джерелом служить водопровід, то підключення здійснюється до редуктора. Переважно використання накопичувальної ємності, в якій вода відстоюється і набуває оптимальну для поливу температуру. Вузол внесення рідких добрив у своєму розпорядженні поруч з джерелом води.

Комплектуючі для системи поливу

При прокладанні по землі або під укриттями, стрічки розташовують крапельницями вгору, що дозволяє уникнути засмічення отворів. Для уповільнення висихання грунту поверх поливального рукава укладається шар мульчі товщиною до 10 см. Великий ухил на ділянці може викликати підсмоктування повітря через отвори крапельниць при закритому крані, так як решта вода буде текти в сторону нижньої точки, потрапляння разом з повітрям бруду призведе до засмічення крапельниці . Щоб цього не сталося монтують повітряні клапани на початку підводить трубки.

Монтаж крапельної системи поливу

Особливості обслуговування

В кінці сезону з системи видаляють воду і просушують протягом декількох днів, після чого поливальні стрічки від'єднують і укладають на зберігання. Матеріал стрічок добре переносить низькі температури, але боїться численних переломів при скачуванні стрічок в бухти. Якщо є можливість, то зберігати їх краще в розправленому стані просто прив'язавши до огорожі.

Як видно, провести монтаж системи крапельного поливу не так вже й складно. Головне, придбати оригінальні якісні вироби!