Розрахунок тиску в водопроводі і вибір труб

Розрахунок тиску в водопроводі і вибір труб

Тиск або натиск води - одна з найважливіших характеристик системи водопостачання. При слабкому напорі неможливо використання побутових агрегатів - пральних і посудомийних машин. Якщо тиск занадто великий, то зростає ризик аварійних ситуацій, швидше зношуються запірна арматура і сантехнічні прилади, і, звичайно ж, це негативно впливаэ на дорогу техніку. Тиск у побутовій водопровідній системі не повинен перевищувати 6 бар, мінімальне значення, що забезпечує роботу побутової техніки близько 1,5 бар. Тому важливо знати як нормалізувати тиск у водопровідних трубах .

Діаметр і тиск

При русі потоку по трубі виникає гідравлічний опір. Його величина залежить від сил тертя між рідиною і стінками магістралі, наявності турбулентних потоків, а також кількості перешкод - повороти, клапани, зміни рівня і т. д. Опір має зворотню залежність від діаметра трубопроводу - чим діаметр більше, тим менше гідроспротив, і пряма залежність від швидкості потоку. Помилки в розрахунку можуть привести до неприємних наслідків - підвищення шумності, зменшення пропускної здатності, збільшений ризик аварій.

фото манометра

Для точного обчислення діаметра перетину магістралі відповідно до заданих характеристик тиску використовується цілий ряд формул і рівнянь, можна визначити параметри і за допомогою спеціальних таблиць. Щоб не заплутатися в формулах і таблицях, обчислення краще довірити фахівцям, є і менш витратний варіант - онлайн-калькулятори.

Пропускна здатність

Тиск не тільки має відповідати певному значенню, але і плавно змінювати свої характеристики в допустимому інтервалі при розборі води. Можливості водопровідної системи по забезпеченню заданої кількості споживачів пов'язані з діаметром трубопроводу і його довжиною. Наприклад, труба з внутрішнім діаметром 20 мм і довжиною до 10 м має пропускну здатність до 30 літрів в хвилину, збільшення довжини веде до втрат тиску за рахунок гідроспротива, а значить і до зниження пропускної здатності. Щоб знизити втрати збільшують перетин магістралі: при довжині від 10 до 30 метрів використовують труби з діаметром 25 мм, які дозволяють отримати до 50 л / хв, а труба з діаметром 32 мм і довжиною понад 30 м здатна пропустити до 75 л / хв.

таблиця пропускної здатності труб

Труби з перерахованими діаметрами найбільш затребувані при монтажі систем водопостачання квартир та приватних будинків. Підрахунок максимально можливої витрати грунтується на характеристиках побутової техніки, зазначеної в документах і сумарній кількості води, споживаної сантехнічними приладами. Кожен кран приблизно пропускає близько 5-6 л / хв. Знаючи загальні витрати і довжину магістралі, нескладно вибрати трубу відповідного діаметру.

Для квартири і будинки

Популярні на сьогоднішній день пластикові труби з успіхом використовуються в водопроводах з центральною подачею води і автономних системах. Для поновлення водопроводу в квартирі слід купувати труби того діаметра, який був встановлений раніше. Системи подачі води багатоповерхових будинків виконані відповідно до можливостей водопостачальних організацій і діаметр труб оптимальний. Зазвичай в квартирах старих багатоповерхівок вода подається по сталевих трубах. З плином часу перетин таких магістралей зменшується через відкладення на стінках. Заміна сталевого трубопроводу на пластиковий може помітно поліпшити водопостачання жителів.

При плануванні системи подачі води в приватний будинок слід враховувати норматив водоспоживання, який включає в себе роботу всіх сантехнічних приладів і побутової техніки. Виходячи з отриманих даних, набувається погружной насос або насосна станція. При виборі перекачувальної техніки слід звертати увагу на те, який тиск і витрата води вона може забезпечити. При цьому не можна забувати, що можливості насоса повинні бути більше розрахункових, такий резерв необхідний для компенсації гідроспротиву і можливого збільшення кількості споживачів. Труби обирають по діаметру відповідно до планованого витратою води і робочому тиску, який визначений на ярлику.

Типові варіанти

На сьогоднішній день найбільшим попитом користуються труби з поліетилену, поліпропілену і комбіновані металопластикові вироби.

Поліетилен

З цього полімеру випускають труби ПНД (поліетилен низького тиску). Великою перевагою цього типу виробів вважається простота збірки. Для монтажу не потрібні спеціальні інструменти, система збирається за допомогою компресійних фітингів, з'єднання забезпечує герметичність навіть при ручному затягуванні.

поліетиленові труби

Трубопроводи з ПНД не лопаються при заморожуванні води всередині системи і можуть бути успішно застосовані для подачі холодної води при сезонному використанні. Для гарячого водопостачання випускаються труби із зшитого поліетилену, він здатний подавати воду з температурою до 90 ° C.

Поліпропілен

Довговічний і недорогий матеріал ефективний при облаштуванні внутрішньої частини водопостачальної системи. Має кілька різновидів, що відрізняються за структурою, складом і властивостями. Може випускатися як у вигляді виробів з монолітними стінами, так і багатошаровими конструкціями з армуванням скловолокном або алюмінієм. З'єднуються комплектуючі дифузійної зварюванням за допомогою спеціального паяльника . Монтаж нескладний, але вимагає певної навички.

поліпропіленові труби

Поліпропілен відрізняється збільшеним тепловим розширенням, при великої протяжності лінії необхідна установка компенсаторів. Не рекомендується відкритий монтаж поза приміщеннями, так як матеріал схильний до руйнування сонячним ультрафіолетом.

Металопластик

Популярність матеріалу заснована на поєднанні легкості пластика і міцності металу. Зовнішній поліетиленовий шар має високі діелектричні властивості, перешкоджаючи виникненню блукаючих струмів, внутрішній шар з того ж матеріалу забезпечує гладкість поверхні, виключаючи накопичення відкладень на стінках. Алюмінієва труба, вклеєна між зовнішнім і внутрішнім шаром, дає міцність і гнучкість зі збереженням форми.

металопластикові руби

Для монтажу використовуються компресійні розбірні фітинги , і прес-фітинги неразборного типу. Перші зазвичай застосовуються в доступних для обслуговування місцях, так як вимагають регулярної підтяжки. Серед мінусів матеріалу - відносно висока вартість фітингів і розгерметизація при заморожуванні води.

При розрахунку тиску води в трубопроводі важливо пам'ятати, що знос побутових приладів, які використовують в роботі воду, залежить не тільки від навантажень, але і від якості використовуваних агрегатів. Щоб система трубопроводу гарантовано витримувала необхідні навантаження, важливо здобувати тільки якісну сантехніку.