Переваги та недоліки кульових кранів і вентилів

Переваги та недоліки кульових кранів і вентилів

З усього розмаїття запірної арматури особливо виділяється клас пристроїв з кульовим механізмом перекриття потоку. Подібний пристрій має назву - кульовий (кульовий) кран , якщо він встановлений на кінці труби або вентиль, якщо він врізаний в магістраль.

Кульовий вентиль: принцип роботи механізму

Конструкція цього виду арматури дуже проста - в розбірний або цілісний корпус встановлюється куля, який може обертатися навколо своєї осі, в кулі просвердлений отвір менше або рівне діаметру вентиля. Перекриття потоку здійснюється поворотом кулі за допомогою шпинделя і ручки. Як ущільнювачі використовуються фторопластові кільця, вони забезпечують довготривалу роботу без протікання.

У деяких конструкціях, призначених для середовища з високою температурою (понад 200 ° C), фторопласт не використовується. У них метал кулі контактує з металом корпусу. Виготовлення подібних кранів має певні складності.

Плюси і мінуси кульових пристроїв

Не дивлячись, на те що випускається величезна кількість кранів і вентилів даної конструкції, їх переваги та недоліки аналогічні незалежно від особливостей виконання або розмірів. Найважливішими позитивними якостями є:

 1. гарантована герметичність протягом тривалого часу;
 2. скромні габарити і невелика вага;
 3. можливість швидкого перекриття магістралі при аварійній ситуації;
 4. відсутність профілактичного обслуговування;
 5. широкий температурний діапазон використання;
 6. мінімальний гідравлічний опір;
 7. можливість роботи деяких моделей в середовищі підвищеної в'язкості або з високим ступенем забрудненості;
 8. відносно низька ціна при високій надійності.

З мінусів слід згадати:

 1. необхідність регулярного провертання, для виключення «залипання» кулі;
 2. небезпека гідравлічного удару, через швидке відкриття проходу;
 3. необхідність в додатковому просторі при управлінні за допомогою консольної ручки.

Конструктивні відмінності і сфери використання

В клас запірних кульових пристроїв входить кілька груп відрізняються матеріалом, з якого вони виготовлені, способом з'єднання з трубами і призначенням. Для води при монтажі внутрішнього трубопроводу житлових будинків використовують латунні фітинги невеликих діаметрів - 1/2 ", 3/4" або 1 "з різьбовими з'єднаннями. Якщо проводиться монтаж зовнішніх мереж, то використовують водопровідні вентилі від 1 ¼ "і більше, які підключаються за допомогою різьблення, зварювання або фланців. Вони зазвичай виконані зі сталі або чавуну.

При влаштуванні водопроводу або опалення з пластикових труб затребувані пластикові кульові вентилі, при підключенні радіатора раціональніше використовувати пластиковий кутовий кран. Фітинги з пластика з'єднуються з трубами пайкою. Деякі моделі мають з одного боку зовнішню чи внутрішню різьбу.

На трубопроводах високого тиску використовуються спеціальні двоходові або триходові кульові вентилі. Ці пристрої здатні працювати при тиску середовища, що транспортується до 500 бар. Окрема група запірних механізмів призначена для роботи в теплообмінних системах. Їх виготовляють з міді або мідних сплавів і з'єднують з трубками за допомогою паяльника.

Управління кульовими кранами

Крім загальновідомих кульових вентилів з консольної ручкою і ручкою «батерфляй» (метеликом), є пристрої, для управління якими застосовуються різні механізми, що забезпечують плавне відкриття запірного пристрою на трубах великого діаметру. Наприклад, при діаметрі труб більше 300 мм встановлюється редуктор. Він дозволяє без труднощів відкривати або закривати магістраль вручну.

Для автоматизації процесу управління крани оснащуються електроприводом. При необхідності, в пожежонебезпечних і вибухонебезпечних приміщеннях електрику замінюють стиснутим повітрям. Автоматичні системи ефективні при аварійних ситуаціях, коли потрібно перекрити потік в зонах недоступних людині.

Найважливіші параметри кульового вентиля

Є кілька характеристик запірного пристрою, які повинні враховуватися при встановленні його на трубопровід:

 • діаметр вентиля (Ду);
 • тип підключення;
 • умовний тиск (Ру);
 • конструкційні особливості;
 • вид ущільнення.

Діаметри вентилів мають стандартні величини і зазвичай позначаються в міліметрах і дюймах - 15 (1/2 "), 25 (1"), 50 (2 ") і т. Д. Типи підключення (пайка, зварювання, різьблення, фланець) повинні відповідати можливостям магістралі. Параметри умовного тиску також стандартизовані і позначаються в кг / см 2. Ряд починається від 10 кг / см 2 і закінчується 160 кг / см 2, але для спеціальних пристроїв допустимі вищі значення.

Важливе значення має маркування на пристрої. Дізнатися докладніше можна, подивившись відео нижче.

Особливості конструкції включають в себе не тільки форму корпусу або характеристики запірного механізму, але і таке поняття, як величина проходу. Ця величина ділить вентилі на три типи - повнопрохідні, скорочені (стандартнопроходной) і неполнопроходние. Перший варіант має кулю з отвором, майже не відрізняється від діаметра труби. Втрати потоку складуть не більше 10%, у скороченої механізму отвір менше і арматура пропускає 70-90% середовища, а у неполнопроходних цей показник ще нижчий - від 40% до 70%.

Не можна не згадати і про таких кульових кранах, які допускають регулювання кількості проходить рідини, їх називають Двоходові. Для змішування або перерозподілу потоку призначені триходові пристрої, в залежності від виконуваної завдання їх називають «T-порт» і «L-порт» відповідно.

Як видно, на сьогодні кульової вентиль - одне з найбільш зручних і ефективних пристроїв для керування напрямком, швидкістю і кількістю рідини, що транспортується в системі трубопроводу. Незважаючи на наявний «великий набір» переваг і недоліків, варто відзначити, що результативність кульових вентилів безпосередньо залежить від якості продукції, що реалізовується. Це доводить, що виріб необхідно купувати тільки в перевіреному магазині, що реалізує оригінальну продукцію від виробника. Таким інтернет-магазином є «Акведук».