Устаткування для автономного опалення: огляд і рекомендації

Устаткування для автономного опалення: огляд і рекомендації

Для автономного опалення заміського будинку застосовуються різні системи, головним їх відмінністю є спосіб передачі тепла. Розрізняють 3 види перенесення енергії - інфрачервоне випромінювання, потік підігрітого повітря і використання рідкого теплоносія. Останній варіант найпоширеніший, йому і слід приділити особливу увагу.

Типи водяного опалення і комплектація

Обігрів будинку за допомогою води або антифризу може мати кілька технічних рішень - традиційна одне або двотрубна конструкція з послідовною схемою розподілу теплоносія, колекторний спосіб подачі води до радіаторів і система теплої підлоги. Залежно від вибору буде потрібно і відповідний набір обладнання. У нього можуть входити:

  • труби,
  • розширювальні баки,
  • байпаси,
  • циркуляційні насоси,
  • групи безпеки,
  • колектори,
  • радіатори.

Колектори не знадобляться при спорудженні найпростішої послідовної конструкції, в інших випадках їх необхідність не викликає сумнівів. А в радіаторах не потребує тепла підлога, так як передача тепла здійснюється через труби, укладені особливим чином і приховані під покриттям підлоги.

Опис комплектуючих для автономного опалення

При покупці елементів опалення орієнтуються на тип котельного обладнання, робочі характеристики приладів або матеріалів, а також на можливості монтажу в умовах конкретного приміщення.

труби

На сьогоднішній день металеві труби не користуються популярністю: сталеві - через схильність до корозії, а мідні і нержавіючі - через високу ціну. Пластикові або металопластикові вироби - основний матеріал для спорудження трубопроводів, які розподіляють теплоносій. Труби з металопластику відрізняються низьким коефіцієнтом теплового розширення і легкістю монтажу при використанні компресійних з'єднань, але ціна на фітинги для цього типу труб трохи вище ніж на фітинги під зварюваний з'єднання аналогів із пластику.

Монтаж автономного опалення металопластиковими трубами

Оптимальним матеріалом для спорудження теплової магістралі всередині приміщень вважається поліпропілен . Труби з цього полімеру найбільш повно відповідають всім характеристикам, необхідним для безперебійної роботи системи. Проблема теплового розширення і провисання труб вирішується вибором армованого типу виробів. Мінусом можна назвати необхідність у покупці термоінструментов для монтажу конструкції.

Для контуру теплої підлоги, найкращим матеріалом стане зшитий поліетилен , використання поліпропілену обмежена його невисокою гнучкістю, а металопластик при малих радіусах вигину може просто зламається. Іноді використовують нержавіючі гофровані труби - матеріал ефективний, але дорогий.

Розширювальний бак

без розширювального бака неможлива експлуатація водяного опалення. Він призначений для компенсації зростаючого обсягу води при її нагріванні. В основі конструкції еластична мембрана розділяє ємність на 2 камери. В одній знаходиться під певним тиском повітря, інша з'єднана з контуром. Мембрана стабілізує тиск в системі, а при аварійному підвищенні бак скидає надлишок води через запобіжний клапан.

призначення розширювального бака в автономному опаленні

Обсяг бака підбирають виходячи із загального обсягу теплоносія, він приблизно повинен вміщати близько 10%. Більш точні підрахунки проводяться за спеціальною формулою. Для конструкцій з природною (гравітаційною) циркуляцією використовуються розширювальні баки відкритого типу.

байпас

Байпас - обхідний шлях для рідини у вигляді відрізка труби. Його встановлюють на ділянках де є ймовірність перекриття потоку. Зазвичай це робиться поряд з будь-яким приладом. Він може бути некерованим і керованим - оснащеним вентилем або автоматичним клапаном відповідно.

В системі опалення байпас необхідний в обв'язки кожного радіатора однотрубної системи. Він є основним елементом малого кола циркуляції твердопаливних котлів. Встановлений на ньому термостатичний клапан забезпечує стабільність температури теплообмінника котла. У колекторної групи з циркуляційним насосом , байпас стабілізує тиск, захищаючи насос від поломки.

байпас в автономному опаленні

Циркуляційний насос

Це обладнання необхідне для будь-якої системи опалення з примусовим способом циркуляції. Існують два типи насосів - з «сухим» або «мокрим» ротором, перший тип відрізняється більшою ефективністю і потужністю, але менш надійний і має високий рівень шуму, такі пристрої більше підходять для великих опалювальних систем.

Для автономного опалення будинку використовують компактні і тихі пристрої з «мокрим» ротором. Зазвичай їх встановлюють на зворотній трубі в безпосередній близькості від котла. В опалювальних конструкціях змішаного типу, де, обігрів здійснюється радіаторами і контурами теплої підлоги, необхідний додатковий насос для обслуговування низькотемпературної підлоги системи. Детальніше про те, як вибрати циркуляційний насос ми розповідаємо в цій статті .

Група безпеки

У складі групи три пристрої - манометр, повітровідвідник і запобіжний клапан. Функції пристроїв зрозумілі з їх назви, подібні комплекти актуальні для систем з твердопаливним теплогенератором, так як дров'яні і вугільні котли мають велику інертність і не завжди є можливість своєчасно зменшити температуру води.

група безпеки в автономному опаленні

Для газових агрегатів або котлів на рідкому паливі необхідність групи безпеки сумнівна, так як ці види обладнання добре піддаються автоматизації і зазвичай вже мають все необхідне для захисту системи від перегріву.

колектори

Найпростіший колектор - це відрізок труби з декількома виходами (гребінка), до яких через патрубок можна підключити будь-яку систему. Для опалення застосовуються колекторні вузли, що складаються з двох гребінок - для прямого і зворотного потоку. Кількість входів і виходів однаково, для кожного певної ділянки опалення - контура, виділяється по одному патрубку на кожній гребінці.

колекторні вузли в автономному опаленні

Контур може включати в себе один радіатор або цілий блок послідовно з'єднаних радіаторів, а також систему теплої підлоги.

Матеріалом для колектора служить пластик або метал. Найпопулярніші вироби виконані з латуні. Перевагою колекторної системи є можливість точної настройки температурного режиму в різних приміщеннях будинку. Колекторні вузли часто оснащуються цілим набором автоматичних пристроїв, які дозволяють виключити участь людини в регулюванні температури.

радіатори

Опалювальні прилади дуже різноманітні за конструктивними особливостями і матеріалами. Раніше популярні чавунні батареї сьогодні використовуються нечасто, через велику вагу і не дуже естетичного зовнішнього вигляду, хоча є й винятки у вигляді ексклюзивних моделей високу вартість.

радіатори для автономного опалення

Для заміського будинку використовують сталеві панелі, радіатори з алюмінію і біметалічні прилади. З огляду на те, що тиск в автономній системі невисока, оптимальним варіантом можуть стати алюмінієві вироби, які недорогі і прекрасно вписуються в інтер'єр кімнати. Панелі зі сталі, незважаючи на захисне покриття, в результаті все одно схильні до корозії, а біметалічні секції більше підійдуть для централізованих джерел тепла, так як більш стійкі до перепадів тиску.

Більше інформації про вибір радіаторів для індивідуального опалення тут

Яке б не було обрано обладнання для автономного опалення, слід враховувати, що воно повинно бути належної якості, від перевіреного виробника. Вибираючи елементи для створення штучного мікроклімату в приміщенні в холодну пору року також потрібно звертати увагу на допустиму продуктивність обладнання.