З чого складається зовнішня каналізація?

З чого складається зовнішня каналізація?

Розташовані поза приміщеннями каналізаційні мережі - одна з найважливіших складових інженерних комунікацій житлового будинку. Коректна робота каналізації, екологічна безпека і можливість швидкого усунення аварійних ситуацій залежить від правильного підбору комплектуючих і дотримання правил при проектуванні і монтажу.

Елементи зовнішньої частини каналізації

Склад зовнішньої каналізаційної мережі пов'язаний з передбачуваним обсягом стоків і вибором типу системи:

 • Загальносплавна - без поділу на побутову і зливову;
 • Полураздельная - із загальним накопичувачем;
 • Роздільна - повністю ізольоване відведення побутових і дощових стоків.

Підбір елементів здійснюється з урахуванням конструктивних особливостей і відповідності комплектуючих певним стандартам. Зовнішня каналізація складається з різних груп обладнання - труби, лічильники води, колодязі, резервуари для збору відходів або локальні очисні споруди. По можливості мережу оснащується жировловлювача, а в тому випадку, коли неможливо облаштувати самопливних систему потрібно спеціалізоване насосне обладнання .

Труби

Діаметр труб підбирають за кількістю користувачів приватного будинку або котеджу. Для сім'ї з 3-4 чоловік буде достатньо труби з діаметром 100-110 мм, вони розраховані на скидання до 1,5 м3 рідких відходів на добу. Якщо сім'я велика (до 8 осіб), то мінімальний діаметр трубопроводу - 160 мм, тому що по ньому можна скинути за добу до 2,5 м3.

Що стосується матеріалу, то на сьогоднішній день найбільш затребувані труби з полівінілхлориду (ПВХ). Попит на ПВХ-вироби обгрунтований цілою низкою якостей, як не можна краще, відповідним для використання в каналізаційних мережах:

 • Відсутність корозії;
 • Гладка внутрішня поверхня, що не допускає накопичення відкладень на стінках;
 • Невелика вага і легкий монтаж;
 • Стійкість до впливу побутової хімії;
 • Різноманітність випускаються сполучних деталей для спорудження трубопроводів будь-якої конфігурації;
 • Низька ціна на комплектуючі.

Важливим фактором при виборі є колір вироби. Для зовнішніх мереж випускаються труби підвищеної міцності , здатні протистояти зовнішньому тиску грунту, вони пофарбовані в оранжевий колір.

Зворотній клапан

Сама назва цього пристрою визначає його призначення - воно дозволяє стоків рухатися тільки в одному напрямку. Для самопливних систем призначені клапани з однією або двома заслінками, які легко відкриваються при незначному тиску, в напірної каналізації можливе застосування пристроїв з кульовим механізмом.

Виготовляють клапани з ПВХ і НПВХ. Також, як і труби вони розрізняються за кольором: помаранчевий призначений для зовнішньої мережі, а сірий - для внутрішньої. Коректна робота механізму вимагає регулярного обслуговування. Воно полягає в очищенні заслінки і сідла від жирових відкладень і суспензій.

Колодязі

За своїм призначенням колодязі можна розділити на 5 основних типів:

 • Фільтруючі - найпростіші компактні очисні споруди з природним способом утилізації рідкої фракції нечистот.
 • Накопичувальні - герметичні резервуари, ізольовані від грунту.
 • Колекторні - об'єднують кілька гілок мережі в одну більшого діаметру.
 • Оглядові - прохідні і поворотні, для контролю і ремонту системи.
 • Перепадні - конструкції, що встановлюються в місцях різкої зміни висоти рельєфу, зменшують швидкість руху стоків на ділянках з великим ухилом.

Для спорудження колодязя можна використовувати різні матеріали - цеглу, бетон і навіть автомобільні покришки, але найкращим варіантом стане готова до установки конструкція з полімерів. Монтаж легкого пластикового колодязя займає мало часу і не вимагає серйозних трудовитрат. У той же час, його довговічність на рівні, а то і вище, традиційних цегли та бетонних кілець. Незважаючи на досить високу ціну деяких моделей, установка полімерних колодязів - рішення економічно обгрунтоване.

Септики та системи глибокої біологічної очистки

Крім найпростіших фільтраційних і накопичувальних споруд, в автономних системах каналізації застосовуються більш досконалі багатокамерні конструкції - септики, а також станції глибокого очищення.

Септик може являти собою єдиний корпус з внутрішнім поділом на секції або окремі, з'єднані трубами, резервуари. У цих системах використовується анаеробний - без доступу повітря, спосіб біологічної очистки. Стоки, проходячи через камери, піддаються впливу мікроорганізмів, залишаючи осад на дні ємності. Освітлена вода надходить на доочищення в фільтраційний колодязь, з якого вона йде в грунт.

У станціях глибокого очищення застосовуються анаеробний і аеробний процеси, аеробний процес підтримується шляхом насичення середовища повітрям за допомогою компресорів. Ефективність подібного обладнання дозволяє отримувати на виході воду, очищену більш ніж на 90%. Така вода придатна для поливу, а активний мул з успіхом використовується як добриво.

Норми, на які варто звернути увагу

Стандарти, позначені в СНиП або більш сучасних нормативних актах, враховуються при складанні проекту. Але, навіть якщо каналізаційна система споруджується без проекту, слід ознайомитися з основними положеннями цих документів.

Дотримання правил - основа безперебійної роботи, протипожежної та санітарної безпеки. Для зовнішньої каналізації особливо актуальна санітарна складова із зазначенням відстані від накопичувачів і вигрібних ям до житлових приміщень, літніх кухонь, погребів і джерел питної води. Наприклад, місце розташування фільтраційного колодязя повинно знаходитися від житлової споруди на відстані не менше 8-10 метрів, точна цифра залежить від обсягу прийнятих на добу стічних вод, а для септика норматив інший - від 5 до 8 метрів.

Прокладка трубопроводу самопливної каналізації здійснюється під певним ухилом, його величина залежить від діаметра труби - чим діаметр більше, тим ухил менше. Для труб з діаметром 110 мм ухил становить 2 см на кожен метр довжини, якщо діаметр 160 мм величина скорочується до 0,8 см на метр.

Все це, тільки мала частина корисної інформації, що міститься в нормативних документах. Тому знайомство з правилами і нормами допоможе уникнути цілого ряду помилок, через які згодом доведеться переробляти систему.

Оптимальний варіант зовнішньої каналізації являє собою систему, виконану з ефективних полімерних матеріалів з дотриманням будівельних та екологічних норм. Вибираючи комплектуючі, слід пам'ятати, що економія на якості може сильно скоротити термін експлуатації зовнішньої мережі - це як раз той випадок, до якого підходить вираз - скупий платить двічі.