Системи поливу - різновиди і застосування

Системи поливу - різновиди і застосування

Дачний або присадибну ділянку можна використовувати по-різному - як джерело екологічно чистих овочів і фруктів, для поповнення сімейного бюджету в результаті продажу надлишків або перетворити його в шедевр ландшафтного дизайну. Але будь-який з представлених варіантів вимагає організації гарної системи поливу . Рішення проблеми за допомогою відра і лійки - це найдешевший спосіб, але важкий і малопродуктивний. Тому слід подумати про менш трудомістких і більш ефективні методи.

Полив саду і городу: велика користь маленької краплі

Крапельний полив - одне з «найцікавіших» рішень зрошення ділянки. Особливості подібної системи дозволяють використовувати мінімум обсягу води з максимальною користю. Крім економічності є ще кілька переваг:

  • Можливість застосування для подачі поживних розчинів;
  • Цілеспрямованість поливу без зволоження міжряддя, що обмежує ріст бур'янів;
  • Полив проводиться без ущільнення грунту, він не порушує повітрообмін кореневої системи;
  • Виключені опіки листя сонячними променями, характерні для інших способів;
  • Доступна автоматизація процесу, з можливістю програмування на кілька днів.

Для монтажу можна використовувати крапельні трубки або стрічки. Деякі дачники намагаються обійтися обрізками старих шлангів. У будь-якому варіанті має виконуватися головна умова працездатності - матеріал трубок, стрічок або шлангів не повинен пропускати сонячне світло. В іншому випадку заростання внутрішньої поверхні відвідав водоростями призведе до закупорки отворів крапельниць частинками підводної флори. Якщо виключити саморобні конструкції, то вибір між трубками і стрічкою заснований на фінансових можливостях, а також цілі і завдання споруди зрошувальної системи.

Системи поливу: різновиди

Крапельна стрічка має 3 модифікації - емітерна, щілинна та лабіринтова. У емітерний рукаві для подачі води використовуються маленькі крапельниці (емітери), які не тільки знижують напір на виході, але і мають систему самоочищення. У щілинних стрічок за регулювання напору відповідає спеціальний канал, розташований всередині стрічки, у найпростіших лабіринтових виробів канал у вигляді лабіринту знаходиться із зовнішнього боку.

Стрічки - це не самий довговічний матеріал, хоча цілком здатний прослужити кілька сезонів. Стрічкова крапельна система призначена для подачі води самопливом, підвищення тиску може призвести до розриву водоводу, також неприпустимі механічні навантаження. Прочищення забилися отворів в стрічці - заняття копітке і займає чимало часу. Проте застосування крапельних рукавів стрічкового типу при уважному ставленні до чистоти води дає хороші результати при вирощуванні овочевих культур, а їх низька вартість дозволяє зібрати конструкцію без великих збитків для бюджету.

Зрошення крапельними трубками - варіант більш надійний. Такі системи найчастіше застосовуються у великих фермерських господарствах, а й господарі невеликих присадибних або дачних ділянок можуть гідно оцінити довговічність і надійність крапельних трубок. Головною відмінністю цієї конструкції є використання для підведення води толстостенной магістралі, від неї до кореневої частини рослин вода потрапляє через тонкі трубки. Система відрізняється високою стійкістю до механічних пошкоджень, можливий перенос поливального комплексу на інше місце без шкоди для його функціональності. Мінусом такого зрошення вважається висока вартість комплектуючих.

дощувальні установки

Цей вид зрошення найбільше підходить для ділянок з гарною травичкою, квіткових клумб або ягідних (полуниця, суниця) плантацій. Система може бути виконана в мобільному або стаціонарному варіанті. У мобільній конструкції вода до розбризкувачів подається через шланги, для стаціонарних систем прокладається трубопровід. Використання дощувальних установок можливо тільки при наявності в трубопроводі певного тиску, тому при її монтажі необхідно звернути увагу на характеристики насоса, який буде подавати воду в магістраль.

Труби стаціонарних систем монтуються під землею, вода розбризкується віяловими або роторними поливальними пристроями через спеціальні насадки. Механізм розбризкування в неактивному режимі прихований в замаскованому землею корпусі, тиск води піднімає стрижень з форсункою на висоту 10-30 см і включається механізм поливу.

У переносних дощовиків застосовуються 4 типи пристроїв:

  1. Розгойдуються (осцілірующіе) - для прямокутних ділянок з невисокими рослинами.
  2. Роторні (обертові) - для великих площ.
  3. Імпульсні - з можливістю посилати струменя води на максимальну відстань.
  4. Статичні - з невеликим радіусом дії. Даний вид поливу вважається найпростішим.

Поверхневий спосіб поливу

Організація поверхневого поливу вимагає облаштування борозен, чаш або чеків, в які в безперервному або імпульсному режимі подається вода. Залежно від рельєфу і прямолінійності посадки, борозни прокопують в поперечному або поздовжньому напрямку по відношенню до похилу. Розрізняють 2 види.

проточні

Підходить для ділянок з ухилом і прямолінійною посадкою

Тупі (затоплювані)

Другий варіант ефективний при складному рельєфі

Чаші і чеки призначені для поливу дерев і чагарників.

можливості автоматизації

Звести участь людини в поливі до мінімуму дозволяє установка автоматичних пристроїв. Найпростіша автоматизація активує систему по заздалегідь запрограмованому часового інтервалу, більш складна - орієнтується на вологість грунту і зовнішню температуру, деякі системи здатні враховувати метеорологічну обстановку.

Автоматизація значно знижує витрату води і електроенергії, пристрої, що враховують оптимальні для рослин умови, впливають на обсяг і якість врожаю в кращу сторону. Але вартість автоматизованого поливу набагато вище аналогів з ручним керуванням, тому не завжди виправдано його використання на невеликих дачних і присадибних ділянках.